Kategorie
Aktualności Gala Nagród im. Witolda Hulewicza Nagroda im. Witolda Hulewicza

Posiedzenie Jury i Kapituły Nagrody

25 XI 2021: Posiedzenie Jury i Kapituły Nagrody

 

25 listopada 2021 roku, w przeddzień 126. rocznicy urodzin Witolda Hulewicza, w warszawskim Domu Literatury odbyło się posiedzenie Jury i Kapituły Nagrody im. Witolda Hulewicza.

 

Omówiono propozycje kandydatów i zatwierdzono laureatów tegorocznej, XXVI edycji Nagród, przedstawionych przez sekretarza Jury.

 

W poszczególnych kategoriach Nagrodę otrzymają:

 

Wielką Nagrodę Honorową im. Witolda Hulewicza za wierną służbę PolsceAndrzej Pityński (nagrodę przyznano pośmiertnie).

 

Wielką Nagrodę im. Witolda Hulewicza za całokształt twórczości poetyckiej Ernest Bryll.

 

Grand Prix Nagrody im. Witolda Hulewicza za rok 2021 prof. Krzysztof Dybciak za działalność naukową.

 

Nagroda Honorowa im. Witolda Hulewicza za rok 2021 powędruje w trzy miejsca naszego kraju, a otrzymają ją: Włodzimierz Bodnar wraz z Zespołem Przychodni OPTIMA z Przemyśla za oddanie w walce o zdrowie i życie Polaków w czasie pandemii; Małgorzata Niczuk z Olsztyna za promocję kultury i sztuki oraz mecenat nad twórcami oraz Zbigniew Walczak – wójt Gminy Jarocin i Rada Gminy Jarocin – za decyzję o przyjęciu pomnika „Rzeź Wołyńska” Andrzeja Pityńskiego upamiętniającego ofiary ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich i wystawieniu go przy Via Carpatia.

 

Tradycyjne Nagrody imienia wybitnego Polaka i poety, wydawcy, tłumacza, współtwórcy Polskiego Radia w Wilnie, patrona Stowarzyszenia i Nagrody za rok 2021 otrzymają: Leszek Bednarczuk z Krakowa w dziedzinie literatury; Małgorzata Chomicz z Perugii w dziedzinie sztuk plastycznych; Krystyna Gucewicz-Przybora z Mińska Mazowieckiego za działalność na polu kultury w połączeniu z troską o drugiego człowieka; Anna Mieszczanek z Warszawy zatwórczość publicystyczną, Joanna Pogórska z Tarnowa koło Garwolina za działalność społeczną, Andrzej Suchcitz z Londynu w dziedzinie nauk historycznych; Witold Zych z Tarnobrzega za promocję twórczości Mistrza Pityńskiego, w tym edycję dzieła albumowego pt. Andrzej Pityński. Rzeźbiarz; Witold Żylicz z Gdańska za ochronę spuścizny rodu Hulewiczów.

 

Za rok 2021 roku została również przyznana Nagroda Młodych im. Witolda Hulewicza, otrzymają ją pochodzące z Radomia studentki i wolontariuszki: Małgorzata Jaroszek i Joanna Jaroszek – zaangażowane w działalność Instytutu Myśli Schumana  w Polsce, m.in. w ramach projektów „Wigilia Bez Granic”, „Wielkanoc Bez Granic”, „Życie Bez Granic”.

 

Kapitułę Nagrody im. Witolda Hulewicza tworzą: Aleksander Barszczewski, red. Jerzy Biernacki – sekretarz, ks. dr Ireneusz St. Bruski, red. Romuald Karaś – przewodniczący, Zbigniew Majewski i prof. dr hab. Mikołaj Melanowicz. W skład tegorocznego Jury Nagrody weszli: red. Jerzy Biernacki, Jan Zdzisław Brudnicki, ks. dr Ireneusz St. Bruski – sekretarz, Wiesław Budzyński, red. Romuald Karaś, Roman Kirilenko, prof. dr hab. Mikołaj Melanowicz – przewodniczący, red. Mirosław Prandota, dr hab. Kazimierz Świegocki, Jan Tetter, red. Stefan Truszczyński i hm. Wiesław Turzański.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, Gala wręczenia Nagród odbędzie się 17 czerwca 2022 roku (piątek) o godz. 17:00 w warszawskim Domu Literatury (Krakowskie Przedmieście 87/89).

isb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.